El fuego Dayton 4+1 Gas BBQ, 12.3 kW
Introducing the El Fuego – Dayton 4+1 gas grill with an additional side burner, which allows you to prepare multiple dishes at once. A great helper for any garden or terrace.
El fuego Gas Grill - Dayton 4+1, 12.3 kW.
complete gas El Fuego - Dayton 4+1 grill set
- Chrome-plated steel grate
- Stainless steel warming surface
- Lid
- Thermometer up to 430 °C
- 4 main burners + side burner
- Grill partially made of stainless steel
- Automatic piezo igniters integrated into the knobs
- Storage area
- Practical cabinet (holds a 5 kg gas bottle)
- 2 wheels
- FREE adapter for connecting a German pressure regulator to a gas cylinder used in the Czech Republic
Specifications of the gas grill El Fuego - Dayton 4+1
- Dimensions: approx. 127.5 x 97 x 53 cm
- Grilling area: approx. 64 x 35 cm
- 4 main burners 2.5 kW each + 1 side burner 2.3 kW (total 12.3 kW)
- Gas consumption: approx. 877 g/h (4x 178 g/h + 165 g/h)
- Weight: approx. 23 kg
Why is it worth choosing our El Fuego - Dayton 4+1 grill?
This gas barbecue is manufactured to high quality standards and meets all applicable standards to ensure the highest possible safety when barbecuing.
The simple, timeless design combined with high functionality will delight the barbecue chef and their guests. Various setting options allow you to easily and quickly grill any food you fancy.
The side burner provides even greater flexibility. You can use it during barbecuing, for example, to prepare a sauce or heat water for coffee.
A gas grill offers several advantages over charcoal grills. The main ones include convenience and practicality. You can start preparing food in a few minutes, you don't have to worry about ash and you can easily regulate the flame intensity.
The Dayton 4+1 barbecue offers plenty of storage space, so you have all the necessary utensils at your fingertips.
Thanks to the large wheels, the barbecue is easy to transport.
El-Fuego grills are equipped with a gas hose with a valve according to the German standard, which is not compatible with standard Czech gas cylinders.
To save you trouble, for customers from the Czech Republic and Slovakia, we include with each grill FREE gas hose and reducer , thanks to which the grill can be easily connected to a commonly used gas cylinder and used immediately without the need for further modifications or purchasing additional accessories. Connection standards may vary in other countries, but the necessary reducers are commonly available on the local market.
Still not quite right? Check out all our grills here. You are guaranteed to choose.
You can find more fire-related necessities in the grilling, roasting, and outdoor cooking category.
| Code | Code: AY0459 |
|---|---|
| Brand name: | El Fuego |
| Category: | Plynové grily |
| Weight: | 25 kg |
| EAN: | 4250373204598 |
| Celkový výkon: | 12.3kW |
| Další vybavení: | Storage areas, wheels for easy handling |
| Grilovací plocha: | 64 × 35 cm |
| Hmotnost: | 21.5 kg (net) / 25 kg (gross) |
| Materiál: | Steel |
| Number of burners: | 4 main (2.5 kW each) + 1 side (2.3 kW) |
| Rozměry: | 127.5 × 97 × 53 cm |
| Rozměry balení: | 75 × 54 × 45 cm |
| Spotřeba plynu: | 877 g/h (4× 178 g/h + 165 g/h) |
| Zapalování: | Piezoelektrické |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
