Jak vybrat tu správnou udírnu pro sebe?

Rady pro výběr udírny

 

Kovová, nebo dřevěná?

Dřevěná udírna obecně lépe izoluje a rychleji se nahřívá a především lépe drží teplo. Na uzení v zimě je určitě vhodnější dřevěná udírna právě díky tomu, že v ní tolik nekolísá teplota a tepelné ztráty jsou mnohem menší než v kovové udírně bez dodatečné izolace .  Kovová udírna má delší životnost.

Malá, nebo velká?

Vždy platí, že ve velké udírně můžete dělat méně, ale v malé více neuděláte. Naše malé udírny jsou na maximálně 10 kg masa. Velké pak bez problémů na 20 kg masa. Vše ovšem záleží na velikosti a tvarů kusů masa, zavěšení či položení při uzení atd. Výhodou našich dřevěných udíren značky OHENVZAHRADE.CZ  je to, že jsou složeny z několika částí. Velkou udírnu tedy můžete odebráním jedné udící komory snadno zmenšit a můžete tedy během chvíle proměnit velkou udírnu na malou, a nebo obráceně. Osobně doporučuji udírnu velkou, kterou lze kdykoliv zmenšit. Naopak to tak snadno nejde. Pak by bylo potřeba dokoupit zvlášť udící komoru.

Opálená, nebo neopálená?

Mohlo by se zdát, že se jedná čistě o záležitost vzhledu a vkusu, ale není to úplně tak. Někomu se líbí více udírna opálená, někomu neopálená. Pravdou ale je, že na opálené udírně nejsou vidět skvrny od používání a zakouření. Opálená udírna navíc také vzhledově vypadá lépe i po čase, i když na ní působí přírodní vlivy jako voda a slunce. Tedy v rámci vzhledu udírny po nějakém delším čase používání doporučuji spíše udírnu opálenou.

Impregnovaná, nebo neimpregnovaná

My udírny nelakujeme. Pouze ošetřujeme 100% přírodním lněným olejem. Lněný olej slouží jako impregnace a prodlužuje životnost udírny a chrání ji před přírodními vlivy a udržuje déle hezký a stejnobarevný vzhled udírny.  Tedy pokud budete udírnu ponechávat venku na pospas slunci a sněhu a dešti, určitě doporučuji spíše impregnovanou udírnu. Pokud udírnu budete schovávat, není impregnace potřeba.

S oplechovanou stříškou, nebo bez oplechování?

Zde záleží opět pouze na tom, zda budete udírnu nechávat venku, nebo schovávat. Zinkový plech chrání udírnu před vodou a deštěm. Pokud bude udírna venku, určitě doporučuji s oplechovanou stříškou. Pokud budete schovávat, není oplechování potřeba.

Topeniště standard nebo XL?

Standardně dodávané topeniště má rozměry 25*25*30 cm. Topeniště XL je pak o 10 cm delší. Ve větším topeništi se obecně lépe topí a nemusíte krátit špalky dřeva, pokud třeba máte již nařezané dřevo na určitou délku. Jinak ale zásadní rozdíl není a dobře se dá topit v obou a u uzení není s menším topeništěm problém. 

Pomohly Vám rady při výběru?

Pokud ne, zavolejte nebo napište a určitě společně vybereme tu správnou pro Vás.